„Zamek wewnętrzny. Mieszkania pierwsze” – spektakl słowno-muzyczny

W niedzielę 22 października w parafii pw Św. Józefa Robotnika na zaproszenie Księdza Proboszcza Karola Zegana wierni mogli obejrzeć spektakl słowno-muzyczny pt. „Zamek wewnętrzny. Mieszkania pierwsze” w wykonaniu zespołu muzyki sakralnej „Lumen” z Poznania. Pomysłodawcą a zarazem autorem muzyki jest Zbigniew Małkowicz, który podjął się adaptacji tekstów Św. Teresy.

Jak tłumaczy: „Pobożność według Świętej Teresy nie  powinna  być synonimem smutku, dlatego sama  dawała przykład swoim siostrom śmiejąc się, improwizując piosenki, układając wiersze i tańcząc –na  chwałę Boga, dlatego nazywana  jest  również świętą w kastanietach. To wszystko jak najbardziej uprawnia do tego, aby w spektaklu głębokie  treści mistyczne były przekazywane  nie tylko poprzez słowo mówione, lecz  także często poprzez śpiew złączony z elementami  tańca i ruchu scenicznego”.

 

Spektakl o Św. Teresie odbył się w Parafii Św. Józefa w Kielcach, co ma swoje uzasadnienie, gdyż Św. Teresa miała szczególne nabożeństwo do Opiekuna Świętej Rodziny, co podkreślała w „Księdze mojego życia”. Wierzyła, że jej uzdrowienie dokonało się za Jego przyczyną. Toteż miała wielką cześć, i w sposób bardzo uroczysty świętowała dni wspomnienia Św. Józefa i zawierzając Jego opiece zreformowany klasztor, zawierzała mu kolejne fundacje. Pragnęła pociągnąć wszystkich do pobożnej czci tego chwalebnego świętego. Św. Jan Paweł II w Alba de Tormes,  w 400-lecie  narodzin dla  nieba  Św. Teresy Wielkiej powiedział „Nie  możecie  sobie  wyobrazić z jakim podziwem i czułością podchodzę do życia  i dzieła Św. Teresy od Jezusa. To Ona  wraz ze  Św. Janem od Krzyża była  dla  mnie mistrzynią, natchnieniem i przewodniczką po drogach życia duchowego. Toteż wśród zgromadzonych w niedzielny wieczór byli również członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych.

W spektaklu w postać św. Teresy od Jezusa wcieliła się Marzena Małkowicz-aktorka musicalowa i solistka Zespołu LUMEN przy oprawie muzycznej pomysłodawcy Pana Zbigniewa oraz Michała Małkowicza (instrumenty klawiszowe i perkusyjne).

Po zakończeniu spektaklu swoją wdzięczność wyrazili członkowie Ruchu Czystych Serc, którzy czcząc również Św. Józefa, patrona czystości, mogli poznać Świętą Karmelu. Zespół „Lumen” od lat współpracuje z ogólnopolską wspólnotą RCS w ramach wakacyjnych rekolekcji, czy wspólnych projektów muzycznych promujących cnotę czystości serca.

Ksiądz Proboszcz Karol Zegan dziękując artystom za duchową ucztę i wszystkim obecnym za przyjęcie zaproszenia i wspólny udział,  podkreślił wartość dzieł Św. Teresy. Zaznaczył, że pewne formy artystyczne pomagają nam dotknąć dzieł mistyków karmelu i nimi się zachwycić, próbując zrozumieć, co jest istotą i głębią chrześcijańskiego życia. Spektakl zakończył wspólny śpiew i błogosławieństwo udzielone przez Księdza Proboszcza.

 

Formularz kontaktowy