loader image

Rocznica peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej.

Mija 25 lat od peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w naszej diecezji. Ogromne uroczystości trwały osiem dni, wizerunek Maryi przyjęło 21 parafii, a w spotkaniach wzięło udział prawie dwieście tysięcy osób.

Było to jedno z największych wydarzeń w diecezji kieleckiej, które stanowiło jeden z elementów przygotowań Kościoła lokalnego do obchodów 2000 rocznicy chrześcijaństwa. Wystarczy wspomnieć, że w samych Kielcach na uroczystości przybył prawie co trzeci mieszkaniec miasta, a podczas nabożeństw rozdano 70 tysięcy komunii. W przygotowania włączyło się wiele środowisk – zarówno wierni świecy, jak i rady miejskie, media i służby mundurowe.

W rocznicę pożegnania figury Matki Bożej Fatimskiej, 10 lutego 2021 roku o godzinie 18 Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawi uroczystą Mszę Świętą w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach

Nawiedzenie Maryi przyczyniło się do ożywienia religijnego diecezji. Rozpowszechniono nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, Róże Żywego Różańca, ale również wprowadzono nabożeństwo fatimskie i nawiedzenie rodzin przez kopię figury.

Powitanie wizerunku Matki Bożej miało miejsce w kościele św. Wojciecha 3 lutego 1996 roku, gdzie wierni modlili się pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana. Nie wszyscy zmieścili się do świątyni, dlatego uczestnicy uroczystości tłumnie wypełnili plac św. Wojciecha i sąsiadujące ulice.

Figura została przeprowadzona przez nasze miasto. Ówczesny pasterz diecezji, biorąc pod uwagę liczbę osób zgromadzonych przed katedrą, odprawił Mszę Świętą na placu Jana Pawła II. Homilię wygłosił wówczas biskup pomocniczy Mieczysław Jaworski.

W tym czasie figura Matki Bożej Fatimskiej nawiedziła wiele kościołów w naszej diecezji (Wiślica, Jędrzejów, Włoszczowa, Chmielnik, Bodzentyn, Pińczów, Busko-Zdrój). Ostatnim punktem peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej była największa kielecka parafia – św. Józefa Robotnika. Uroczystościom przewodniczył biskup Kazimierz Ryczan i biskup Mieczysław Jaworski. W sobotę, 10 lutego 1996 roku biskup kielecki dokonał uroczystego aktu zawierzenia diecezji Matce Bożej z Fatimy, po czym wierni pożegnali wizerunek Maryi. Wydarzenie zgromadziło tłumy ludzi.

Tekst za: Radio eM Kielce

Formularz kontaktowy