Małżeństwo

ZNACZENIE SAKRAMENTU

Jezus powiedział: «Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę. I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela.» (Mt 19, 4 – 6)

Powołanie do małżeństwa jest wpisane w samą naturę mężczyzny i kobiety, którzy wyszli z ręki Stwórcy. Małżeństwo nie jest instytucją czysto ludzką, chociaż w ciągu wieków mogło ulegać licznym zmianom w różnych kulturach. (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1603)

Ja [N.] biorę ciebie [N.] za żonę/męża i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy Jedyny, i wszyscy Święci. (Obrzędy sakramentu małżeństwa)

CO TO JEST ŚLUB KONKORDATOWY?

Przed podpisaniem konkordatu (umowy między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską) zawierało się oddzielnie sakrament małżeństwa i związek cywilny. Teraz jest jeden ślub – w kościele, który jest jednocześnie sakramentem i związkiem cywilnym. To właśnie ślub konkordatowy.

Kto może zawrzeć Sakrament Małżeństwa?

Małżeństwo mogą zawrzeć osoby, które ukończyły 18 rok życia. Obowiązuje zakaz państwowy i kościelny zawierania małżeństw przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. Dla mężczyzny zwolnienie od tej granicy nie jest przewidziane. Kobieta, która ukończyła 16. rok życia, może wyjść za mąż za zgodą sądu. Wymagane jest wówczas spotkanie rodziców z Ks. Proboszczem i wyrażenie pisemnej zgody na zawarcie małżeństwa przez ich dziecko oraz uzyskanie dyspensy ks. Biskupa Ordynariusza miejsca.

INFORMACJE DLA NARZECZONYCH:

Kandydaci do małżeństwa zgłaszają się w kancelarii parafialnej celem załatwienia formalności związanych z planowanym małżeństwem na pół roku przed planowaną datą ślubu.

Na pierwsze spotkanie w kancelarii nie trzeba przynosić żadnych dokumentów. Ksiądz poinformuje narzeczonych, jakie dokumenty należy dostarczyć do spisania protokołu przedślubnego oraz ustali termin rozmowy duszpasterskiej.

Przygotowanie do Sakramentu Małżeństwa:

Aby dobrze przygotować się do założenia rodziny i zawarcia sakramentu małżeństwa narzeczeni zobowiązani są do uczestnictwa w:

  • Kursie przedmałżeńskim
  • Poradni Życia Rodzinnego

W w/w spotkaniach narzeczeni mogą uczestniczyć w innych parafiach. Uczestnictwo w nich jest potwierdzane przez osobę prowadzącą zaświadczeniem.

Spisanie protokołu:

Protokół przedślubny musi być spisany stosownie wcześniej przed datą ślubu (3 m-cy) ze względu na obowiązujące zapowiedzi przedślubne. Wcześniej narzeczona lub narzeczony zgłasza się do Kancelarii Parafialnej z kompletem dokumentów (wykaz dokumentów zamieszczony jest poniżej) i ustalany jest termin rozmowy duszpasterskiej. W ustalonym terminie oboje narzeczeni zgłaszają się do kancelarii.

Dokumenty wymagane do spisania protokołu:

  1. Świadectwo Chrztu Świętego do ślubu kościelnego, jeśli sakrament Chrztu Świętego został udzielony w innej parafii niż parafia, gdzie ma być zawarty związek małżeński.

Na świadectwie tym powinna się znajdować adnotacja o przyjęciu Sakramentu Bierzmowania, jak i adnotacja stwierdzająca, czy nie zostało zawarte małżeństwo z inną osobą. Jeżeli z jakiś powodów nie ma w księdze chrztów adnotacji o przyjęciu Bierzmowania, należy poprosić
o stosowny dokument z parafii, gdzie się go przyjęło.

Ważność wydania Świadectwa Chrztu do ślubu kościelnego wynosi do 6 miesięcy przed datą ślubu. Jeżeli w/w dokument wystawiony będzie na nazwisko, które jest już nieaktualne, należy wówczas w pierwszej kolejności dokonać zmiany w księdze chrztów na podstawie Pełnego Aktu Urodzenia z USC, gdyż taki dokument jest nieważny.

  1. Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego wydane
    w 3 egzemplarzach, które będzie stanowiło podstawę do sporządzenia aktu małżeństwa. Ważność tego dokumentu upływa po 6 miesiącach. Po przyjęciu Sakramentu Małżeństwa jeden egzemplarz otrzymują nowożeńcy, jeden pozostaje w parafii, a jeden przez parafię jest przekazany do Urzędu Stanu Cywilnego.
  2. Zgoda na zawarcie małżeństwa w tutejszej parafii z parafii zamieszkania jednego
    z narzeczonych tylko w przypadku, gdy oboje narzeczeni mieszkają poza naszą parafią.
  3. Dowody osobiste lub inne dokumenty potwierdzające tożsamość.
  4. Jeżeli jest już zawarty ślub cywilny należy dostarczyć Akt Zawarcia Małżeństwa z USC.
  5. Osoby owdowiałe przynoszą Akt Zgonu współmałżonka.
  6. Zaświadczenie o uczestnictwie w Kursie przedmałżeńskim oraz z Poradni Życia Rodzinnego. Jeśli w/w spotkania trwają, bądź dopiero będą w późniejszym terminie – zaświadczenia należy dostarczyć wówczas najpóźniej na tydzień przed planowanym ślubem.
  7. Spisane na karteczce dane dotyczące świadków ślubu (nazwiska i imiona, wiek, adresy zameldowania).
  8. Narzeczeni podają również informację dotyczącą przyjęcia swojej I Komunii Świętej (należy więc znać miejsce i datę przyjęcia I Komunii Świętej).

Inne dokumenty:

Po spisaniu protokołu przedślubnego kapłan wydaje prośbę o wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych dla narzeczonych, którzy zamieszkują na terenie innej parafii. Zapowiedzi te należy zanieść do danej kancelarii parafialnej i ustalić termin odbioru. Po odebraniu zapowiedzi należy je dostarczyć z powrotem do parafii, w której odbędzie się ceremonia ślubna. Brak zapowiedzi równoważny jest z niemożnością udzielenia Sakramentu Małżeństwa! Zapowiedzi ogłasza się również w parafii ślubu.

Narzeczeni otrzymują również karteczki do spowiedzi przedślubnej, które dostarcza się w dniu ślubu. Do Sakramentu Pokuty i Pojednania narzeczeni przystępują dwukrotnie. Pierwsza Spowiedź powinna odbyć się po spisaniu protokołu przedślubnego, a druga – tuż przed ślubem, by w stanie łaski uświęcającej przystąpić do Sakramentu Małżeństwa.

Narzeczeni wraz z świadkami ślubu podpisują dokumenty w dzień ślubu w zakrystii.

KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI

Kurs przedmałżeński to cykl spotkań dla narzeczonych, które mają im pomóc w zrozumieniu, czym jest małżeństwo, zwłaszcza w kontekście wiary, a także w dobrym przygotowaniu się do zawarcia małżeństwa.

WAŻNE KWESTIE DOT. ORGANIZACJI CEREMONII ŚLUBNEJ

!!! W sprawie oprawy muzycznej należy skontaktować się z parafialnym organistą. Jeśli narzeczeni chcą zaangażować dodatkowych wokalistów lub instrumentalistów, są zobowiązani uzgodnić to wcześniej z księdzem w kancelarii oraz z organistą.
Ślub kościelny jest celebracją liturgiczną i jego oprawa muzyczna (repertuar i dobór instrumentów) musi być zgodna z prawem liturgicznym Kościoła.

!!! Fotografowie i kamerzyści przed rozpoczęciem liturgii powinni przyjść do zakrystii, żeby uzgodnić z księdzem zasady pracy. Także oni muszą pamiętać, że uczestniczą w obrzędach religijnych oraz uszanować sakralność miejsca. Warto postarać się o fotografów posiadających uprawnienia do wykonywania pracy w czasie celebracji liturgicznych wydawane przez instytucje kościelne.

Spotkania dla narzeczonych przygotowujących się do sakramentu małżeństwa
- I czwartek miesiąca - godz. 19.00

Poradnictwo Rodzinne
- dla narzeczonych: poniedziałki - godz. 18.00
- dla małżeństw: środy - godz. 18.00

Ochrona danych osobowych - udostępnianie wszelkich informacji

Formularz kontaktowy