loader image

Arcybiskup Henryk Jagodziński zawierzył się św. Józefowi

Boskie posłannictwo powierzone przez Chrystusa Apostołom trwać będzie do końca wieków, ponieważ Ewangelia, którą mają przekazywać jest dla Kościoła po wszystkie czasy źródłem jego życia. Dlatego to, w tej hierarchicznie zorganizowanej społeczności, Apostołowie zatroszczyli się o to, by ustanowić swoich następców. Sobór Watykański II uczy, że przez konsekrację biskupią udziela się pełni sakramentu święceń, który Ojcowie Kościoła nazywają „pełnią świętego posługiwania”. Biskupi wykonują swoją posługę wobec Ludu Bożego przez nauczanie, kult Boży i rządy pasterskie. Biskupi naznaczeni „pełnią sakramentu święceń” przez Ducha Świętego, który został im dany w święceniach, stali się prawdziwymi i autentycznymi nauczycielami wiary, kapłanami i pasterzami, i jako tacy uobecniając sobą Chrystusa, stając na czele Pańskiej Owczarni.

Dziś do naszego do naszego sanktuarium św. Józefa przybył syn ziemi świętokrzyskiej ks. Abp Henryk Jagodziński ustanowiony przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Ghanie. Jego uroczysta konsekracja miała miejsce 18 lipca 2020 roku w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Ksiądz Arcybiskup przychodzi jako pielgrzym do św. Józefa, aby to Jemu zawierzyć swoją posługę na dalekim kontynencie afrykańskim, posługę duszpasterską i dyplomatyczną.

Arcybiskup Henryk Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 r. w Małogoszczu. – Moje dzieciństwo związane było z kościołem. Tata pracował jako kościelny, a ja urodziłem się w tak zwanej organistówce. Zanim poszedłem do szkoły, zostałem ministrantem. Po liceum było to dla mnie czymś naturalnym, żeby wybrać drogę powołania kapłańskiego – mówił nuncjusz apostolski w Ghanie.

Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, ale także przez pewien czas w Seminarium Polskim w Paryżu. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1995 r.

Doświadczenie dyplomatyczne zbierał w nuncjaturze na Białorusi. – Wspominam ją z wielkim wzruszeniem ze względu na spotkania z rodakami, które tam odbyłem. Jeżdżąc po tym kraju przypominałem sobie miejsca z utworów naszej literatury. W wielu z nich zachowały się pewne dawne formy życia społecznego – dodał.

Kolejną placówką była Chorwacja, jak mówi arcybiskup, kraj, w którym szczególnym szacunkiem otacza się św. Jana Pawła II. Bałkańskie doświadczenie zdobywał także w Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze.

Arcybiskup Henryk Jagodziński pracował też na Dalekim Wschodzie. W Indiach  był radcą nuncjatury.

Dokładnie 3 maja 2020 r. papież Franciszek postawił przed nim nowe zadanie. Arcybiskup został mianowany nuncjuszem apostolskim w Ghanie.

Formularz kontaktowy