loader image

30-lecie papieskiej wizyty

30 lat temu św. Jan Paweł II odwiedził nasz region świętokrzyski. Diecezja Kielecka przygotowuje się do jubileuszu chcąc przypomnieć, że czwarta pielgrzymka Ojca Świętego do Polski w 1991 r. była poświęcona IV przykazaniu.

Podczas tej pielgrzymki papież odnosił się do sytuacji, w której Polska znalazła się po wyjściu z komunizmu. Św. Jan Paweł II wskazywał na Dekalog, jako podstawowe prawo, które Bóg dał ludziom do budowania życia małżeńskiego, rodzinnego, społecznego i zawodowego. Na każdym etapie pielgrzymki Papież mówił o innym przykazaniu.

W Masłowie przedmiotem jego rozważań było czwarte przykazanie: „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Trzydziestą rocznicę pobytu Jana Pawła II na Świętokrzyskiej Ziemi pragniemy upamiętniać poprzez cykl wydarzeń, nawiązując do nauczania papieża i Kościoła dotyczącego małżeństwa i rodziny, a także wartości życia ludzkiego, które jest ciągle aktualne.

Obchody rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kielcach i Masłowie zostaną ze względu na tematykę powiązane z Rokiem Rodziny, który z inicjatywy papieża Franciszka rozpoczął się 19 marca. Wśród propozycji są ‐ Rodzinna Majówka Rowerowa 22.05, Integracyjne Spotkanie Chorych i Niepełnosprawnych w Masłowie 02.06., Modlitwa przy pomniku św. Jana Pawła II w Masłowie. Tym obchodom będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

Centralnym upamiętnieniem wizyty Ojca Świętego na naszej ziemi będzie Msza św. w niedzielę, 13 czerwca w Bazylice Katedralnej, której będzie przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski oraz zaplanowane na ten sam dzień Uwielbienie w Centrum Miasta pod hasłem „Dekalog ‐ IV przykazanie”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Biskup Kielecki Jan Piotrowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

Formularz kontaktowy