chór parafialny

„Kto wyśpiewuje uwielbienie, ten nie tylko śpiewa, ale i miłuje Tego, dla Kogo śpiewa.”
9584055e-0e67-49d8-8162-c8ebbd214039 (2)
Augustyn
św.

C hór parafialny – Czy możemy wyobrazić sobie celebrację liturgii Kościoła bez muzyki i śpiewu, który oddaje chwałę Bogu, raduje serca wiernych i wznosi je do Źródła wszelkiego Piękna?…
Z muzyką i śpiewem spotykamy się już na kartach Pisma Świętego, w którym psalmy, hymny i kantyki wyrażają uwielbienie Boga za cuda Jego Miłości.
Początki muzyki liturgicznej sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa, gdy wierni młodego Kościoła podczas spotkań i nabożeństw wielbili Boga psalmami „o pięknych i miłychdla ucha melodiach”, jak określił je w swoich pismach Święty Augustyn. Od tego czasu muzyka kościelna, rozwijająca się na przestrzeni wieków, jest integralną częścią liturgii, „sięga do głębi duszy człowieka i otwiera ją na Boga”.

Dziękujemy Bogu za dar śpiewu, którym możemy codziennie Go uwielbiać oraz pomagać innym w modlitwie. W sposób szczególny dziękujemy za nasz chór parafialny.

Jego początki sięgają lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku i łączą się z powstaniem parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach. Od 1965 roku był on prowadzony przez ówczesnego organistę, pana Józefa Jędrochę, który w tym właśnie roku rozpoczął pracę w młodej parafii. Posługiwał w niej nieprzerwanie aż do swojej śmierci w 2009 roku. Od tego momentu chór rozwija się pod batutą s. Marii Ściegiennej i pana Karola Gołębiowskiego, obecnych organistów parafii św. Józefa.

Spotykamy się każdego tygodnia, aby uczyć się nowych pieśni, a te, które są już znane, czynić jeszcze piękniejszymi przez doskonalenie naszych głosów i zespalanie ich w harmonijne współbrzmienia.

W ciągu roku wytrwałej pracy nie brakuje w naszym chórze także chwil radości i świętowania, przyczyniających się do budowania wspólnoty i wzajemnej przyjaźni.
W naszej parafii jest zapewne wiele osób obdarowanych pięknym głosem. Każdy talent, który otrzymujemy od Stwórcy, jest nam dany nie tylko dla nas samych, lecz przede wszystkim dla ubogacania tych, wśród których żyjemy i których spotykamy na drodze życia.

Wszystkich, którzy pragną dzielić się pięknem swojego głosu – dla chwały Bożej i ku wzajemnej radości – serdecznie zapraszamy na spotkania w czwartki o godz. 19.00 w sali chóru na I piętrze Domu Parafialnego.

Zamknij